Brading Haven Yacht Club burgee

Brading Haven Yacht Club

- join our club, join the fun...
Embankment Road, St Helens, Isle of Wight, PO33 1XQ Tel: 01983 872289
RYA Champion Club RYA Training Centre RYA Onboard

Latest races

Frostbite Scow (race 3) - Sunday 16th October 2016
Frostbite Fast Handicap (race 3) - Sunday 16th October 2016
Frostbite Scow (race 2) - Saturday 15th October 2016

Race series in 2016

Click on the series names for results.

Series name entries races 1st 2nd 3rd
Autumn Fast Handicap (SUN) 12 6 Roger Herbert Ben Donald Duncan Bates
Autumn Scow (SUN) 10 6 Peter Hayward Andy Pavey Keith Gentleman
Autumn Slow (SUN) 0 6
Barts Bash 23 2 Zoe Wirdnam Duncan Bates Chris Wilkinson
BHYC Cadet Racing 6 3 Alfie Price William Morris Sarah Gabbani
BHYC Cadet Regatta 10 2 Pip Andrews Kristian Schafer Sarah Gabbani
BHYC Regatta Sat and Sun Oppies 7 2 Sarah Gabbani Arthur Farley BSC 2
BHYC Regatta Sat and Sun Scows 13 2 Graeme Bowen Peter Hayward Graham Sutton
BHYC Regatta Sat and Sun Slow 9 2 Emma Gabbani Grainne Andrews Karl Schafer
BHYC Regatta Sat and Sun Swans 6 2 Clive Spash Paul Smith Polly Schafer
BHYC Regatta Sat and Sun.Fast 23 2 Giles Easter Roger Herbert Gareth Jones
Breakfast Race (July) Fast Handicap 4 1 John Carter Ben Donald Clive Spash
Breakfast Race (July) Slow Handicap 8 1 Robin Lobb Peter Hayward Jon Hughes
Breakfast Race (May) Fast Handicap 3 1 Giles Easter Ron Elliott Jan Webb
Breakfast Race (May) Slow Handicap 2 1 Laurence Blackburn Kate Openheim
Easter Fast Handicap 7 2 John Carter Steve Lymn Gareth Jones
Easter Scow 7 2 Anne Barlow Peter Hayward Mike Bottoms
Easter Slow 4 2 Karl Schafer Kristian Schafer Jonathan Hoare
Evening Fast Handicap 27 11 Duncan Bates John Carter Martyn Davies
Evening Scow and Slow Handicap 36 11 Peter Hayward Anne Barlow Grainne Andrews
Frostbite Fast Handicap 4 3 Martyn Davies William Morris Roger Herbert
Frostbite Scow 11 3 Chris Wilkinson Keith Gentleman Jerry Summers
Frostbite Slow Handicap 2 3 Bob Stearns Jonathan Hoare E Gatenby
Governor's Trophy 21 1 Martyn Davies Duncan Bates Ben Donald
Icebreaker 22 12 Phil Wright Duncan Bates Chris Wilkinson
Long Distance Race (Autumn) Fast H/C 9 1 Martyn Davies Roger Herbert John Carter
Long Distance Race (Autumn) Slow H/C 9 1 Robin Lobb Chris Wilkinson Jonathan Hoare
Long Distance Race (Summer) 0 1
Pico Challenge for Cadets 12 6 Karl Schafer Kristian Schafer Tavie Laitt
Pursuit Race 13 1 Anne Barlow Chris Sproat Graham Andrews
RNLI Pennant Race Fast 11 1 Peter Hayward Anne Barlow Steve Lymn
RNLI Pennant Race Slow 7 1 Ken Ratcliffe Kim Quinn Sarah Jane Weigall
Spring Fast Handicap 17 10 Roger Herbert Gareth Jones Polly Schafer
Spring Scow & Slow 20 10 Peter Hayward Andy Pavey Rob Orr
Summer Fast Handicap 28 16 Martyn Davies Graham Andrews Roger Herbert
Summer Scow & Slow Handicap 24 16 Peter Hayward Anne Barlow Andy Pavey
Swan 3 6 Steve Lymn Ron Elliott Linda Briant
Swan Worlds 6 1 Anne Barlow Nigel Baker Sara Smith
Wayfarer 1 6 Roger Herbert

fixtures abandoned or not raced in 2016

© Brading Haven Yacht Club MMXII.   Racing software by Island Webservices.