Brading Haven Yacht Club burgee

Brading Haven Yacht Club

- join our club, join the fun...
Embankment Road, St Helens, Isle of Wight, PO33 1XQ Tel: 01983 872289 Email:office@bhyc.org.uk
RYA Champion Club RYA Training Centre RYA Onboard

Race series in 2015

Click on the series names for results.

Series name entries races 1st 2nd 3rd
Autumn Fast Handicap (SUN) 17 6 Martyn Davies Gareth Jones Duncan Bates
Autumn Scow & Slow (SUN) 13 6 Jonathan Hoare Chris Wilkinson David Earee
Barts Bash 22 1 Roger Herbert Duncan Bates Richard Coleman
Bembridge Village Regatta Fast 6 1 John Carter Peter Hayward BSC 3
BHYC Cadet Regatta 16 2 BSC 3 Arthur Farley Kristian Schafer
BHYC Regatta Sat and Sun Scows 12 2 Anne Barlow Barry Dyer Mike Toogood
BHYC Regatta Sat and Sun Slow 5 2 Arthur Farley Kristian Schafer Zoe Wirdnam
BHYC Regatta Sat and Sun Swans 2 2 Chris Wilkinson Polly Schafer
BHYC Regatta Sat and Sun.Fast 18 2 Peter Hayward Roger Herbert Pip Andrews
Boxing Day Race 0 1
Breakfast Race May 12 1 Will Toogood Mike Toogood Mike Bottoms
Christmas Cracker Handicap 12 1 Martyn Davies Keith Gentleman Roger Herbert
Easter Fast Handicap 12 5 Martyn Davies Roger Herbert Gareth Jones
Easter Scow 15 5 Chris Wilkinson David Earee Chris Girling
Evening Fast Handicap 16 9 John Carter Martyn Davies Roger Herbert
Evening Scow and Slow Handicap 16 9 Anne Barlow David Earee Ian Thompson
Frostbite Fast Handicap 16 12 Peter Hayward Martyn Davies Roger Herbert
Frostbite Scow and Slow Handicap 19 12 Jonathan Hoare Chris Wilkinson David Earee
Governor's Trophy 13 1 Steve Lymn Steve DeBoise Mike Toogood
Icebreaker 16 12 Phil Wright Gareth Jones Barry Dyer
Long Distance Race: Fast Handicap 6 1 Gareth Jones John Carter Anne Barlow
Pico Challenge for Cadets 10 7 Karl Schafer Emma Gabbani Alfie Price
Pursuit Race June 11 1 David Earee Stuart Schofield Liz Mitchell
RNLI Pennant Race 7 1 Zoe Wirdnam John Carter Anne Barlow
Spring Fast Handicap 14 10 Richard Coleman John Carter Ben Donald
Spring Scow 15 10 Anne Barlow Chris Wilkinson David Earee
Summer Fast Handicap 23 10 Roger Herbert Gareth Jones Steve DeBoise
Summer Scow & Slow Handicap 18 10 David Earee Estelle Rayment Graham Sutton
Swan 3 10 Polly Schafer Anne Barlow Jonathan Plumtree
Wayfarer 3 10 John Carter Roger Herbert Peter Webb

fixtures abandoned or not raced in 2015

© Brading Haven Yacht Club MMXII.   Racing software by Island Webservices.