Brading Haven Yacht Club burgee

Brading Haven Yacht Club

- join our club, join the fun...
Embankment Road, St Helens, Isle of Wight, PO33 1XQ Tel: 01983 872289 Email:office@bhyc.org.uk
RYA Training Centre RYA Onboard

Spence Willard Series Scow (2019)

Total entries in series: 17
Number raced: 6 out of 6
Number of discards: 2. Discarded points are scored through.

Helm Class H'cap R1 R2 R3 R4 R5 R6 Points
1st Paul Gould Scow1500 1 2 11DNS 3 1 1 5.00
2nd Andy Pavey Scow1500 3 1 3 5 12DNF 10DNS 12.00
3rd Jeremy Swadling Scow1600 18 18 4 7 4 2 17.00
4th Mike Bottoms Scow1500 5.50OOD 5.50OOD 5 6 18 18 22.00
5th James Gabbani Scow1500 6.50OOD 6.50OOD 9 4 18 18 26.00
6th Keith Gentleman Scow1600 18 18 8 9 6 10DNS 33.00
7th Oliver Morgan Scow1600 18 18 1 1 18 18 38.00
8th Francesca Morgan Scow1600 18 18 2 2 18 18 40.00
9th Sarah Jane Weigall Scow1500 2 3 18 18 18 18 41.00
10th Jon Mills Scow1600 18 18 18 18 2 4 42.00
11th Rob Orr Scow1600 18 18 18 18 5 3 44.00
12th Chris Girling Scow1600 18 18 6 11DNS 12DNF 18 47.00
13th Ken Ratcliffe Scow1600 18 18 18 18 9 5 50.00
14th Liz Hall Scow1600 18 18 18 18 8 6 50.00
15th Estelle Rayment Scow1600 18 18 18 18 7 10DNS 53.00
16th Martin Fowley Scow1600 18 18 10 8 18 18 54.00
17th Alex Day Scow1600 18 18 18 18 3 18 57.00

Race 1 - Sunday 7th July 2019

RO Stuart Schofield ARO Mike Bottoms

Handicap using PY

Helm Sail Crew Time Laps Class H'cap Adj time Points
1st Paul Gould 55 44' 13'' 1 Scow 1500 29' 29'' 1
2nd Sarah Jane Weigall 547 45' 25'' 1 Scow 1500 30' 17'' 2
3rd Andy Pavey 700 46' 51'' 1 Scow 1500 31' 14'' 3
- Mike Bottoms 621 Scow 1500 5.50 OOD
- James Gabbani 555 Scow 1500 6.50 OOD

Race 2 - Sunday 7th July 2019

RO Stuart Schofield ARO Mike Bottoms

Handicap using PY

Helm Sail Crew Time Laps Class H'cap Adj time Points
1st Andy Pavey 700 23' 43'' 1 Scow 1500 15' 49'' 1
2nd Paul Gould 55 23' 47'' 1 Scow 1500 15' 51'' 2
3rd Sarah Jane Weigall 547 25' 3'' 1 Scow 1500 16' 42'' 3
- Mike Bottoms 621 Scow 1500 5.50 OOD
- James Gabbani 555 Scow 1500 6.50 OOD

Race 3 - Sunday 21st July 2019

RO Grainne Andrews ARO Jan Webb

Handicap using PY

Helm Sail Crew Time Laps Class H'cap Adj time Points
1st Oliver Morgan 638 45' 21'' 2 Scow 1600 28' 21'' 1
2nd Francesca Morgan 630 45' 44'' 2 Scow 1600 28' 35'' 2
3rd Andy Pavey 700 47' 33'' 2 Scow 1600 29' 43'' 3
4th Jeremy Swadling 82 49' 0'' 2 Scow 1600 30' 38'' 4
5th Mike Bottoms 621 50' 22'' 2 Scow 1600 31' 29'' 5
6th Chris Girling 19 50' 32'' 2 Scow 1600 31' 35'' 6
7th Keith Gentleman 557 51' 7'' 2 Scow 1600 31' 57'' 8
8th James Gabbani 555 51' 8'' 2 Scow 1600 31' 58'' 9
9th Martin Fowley 82 Stripe 54' 3'' 2 Scow 1600 33' 47'' 10
10th Paul Gould 55 Scow 1600 11 DNS discarded

Race 4 - Sunday 21st July 2019

RO Grainne Andrews ARO Jan Webb

Handicap using PY

Helm Sail Crew Time Laps Class H'cap Adj time Points
1st Oliver Morgan 638 44' 58'' 2 Scow 1600 28' 6'' 1
2nd Francesca Morgan 630 45' 6'' 2 Scow 1600 28' 11'' 2
3rd Paul Gould 55 46' 57'' 2 Scow 1600 29' 21'' 3 discarded
4th James Gabbani 555 47' 32'' 2 Scow 1600 29' 43'' 4
5th Andy Pavey 700 48' 3'' 2 Scow 1600 30' 2'' 5
6th Mike Bottoms 621 48' 7'' 2 Scow 1600 30' 4'' 6
7th Jeremy Swadling 82 48' 26'' 2 Scow 1600 30' 16'' 7
8th Martin Fowley 82 Stripe 48' 57'' 2 Scow 1600 30' 36'' 8
9th Keith Gentleman 557 49' 26'' 2 Scow 1600 30' 54'' 9
10th Chris Girling 19 Scow 1600 11 DNS

Race 5 - Sunday 4th August 2019

Handicap using PY

Helm Sail Crew Time Laps Class H'cap Adj time Points
1st Paul Gould 55 40' 11'' 1 Scow 1600 25' 7'' 1
2nd Jon Mills 556 40' 51'' 1 Scow 1600 25' 32'' 2
3rd Alex Day 576 40' 59'' 1 Scow 1600 25' 37'' 3
4th Jeremy Swadling 82 41' 4'' 1 Scow 1600 25' 40'' 4
5th Rob Orr 537 41' 49'' 1 Scow 1600 26' 8'' 5
6th Keith Gentleman 557 41' 50'' 1 Scow 1600 26' 9'' 6
7th Estelle Rayment 524 41' 59'' 1 Scow 1600 26' 14'' 7
8th Liz Hall 605 42' 34'' 1 Scow 1600 26' 36'' 8
9th Ken Ratcliffe 603 43' 0'' 1 Scow 1600 26' 53'' 9
10th Chris Girling 19 Scow 1600 12 DNF
10th Andy Pavey 576 Scow 1600 12 DNF discarded

Race 6 - Sunday 4th August 2019

Handicap using PY

Helm Sail Crew Time Laps Class H'cap Adj time Points
1st Paul Gould 55 24' 12'' 1 Scow 1600 15' 8'' 1
2nd Jeremy Swadling 82 24' 36'' 1 Scow 1600 15' 23'' 2
3rd Rob Orr 537 25' 43'' 1 Scow 1600 16' 4'' 3
4th Jon Mills 586 26' 12'' 1 Scow 1600 16' 23'' 4
5th Ken Ratcliffe 603 26' 30'' 1 Scow 1600 16' 34'' 5
6th Liz Hall 605 41' 41'' 1 Scow 1600 26' 3'' 6
7th Andy Pavey 576 Scow 1600 10 DNS discarded
7th Keith Gentleman 557 Scow 1600 10 DNS
7th Estelle Rayment 524 Scow 1600 10 DNS

If more than one class of boat is sailed by one helmsman in a series, the boat in the first race will be shown in the series table.

© Brading Haven Yacht Club MMXII.   Racing software by Island Webservices.