Brading Haven Yacht Club burgee

Brading Haven Yacht Club

- join our club, join the fun...
Embankment Road, St Helens, Isle of Wight, PO33 1XQ Tel: 01983 872289 Email:office@bhyc.org.uk
RYA Training Centre RYA Onboard

Kingfisher Handicap (2018)

Total entries in series: 11
Number raced: 3 out of 4
Number of discards: 1. Discarded points are scored through.

Helmsman Class H'cap R1 R3 R4 Points
1st Peter Hayward RS 2001046 12 0OOD 0OOD
2nd Roger Herbert Wayfarer1102 12 1 1 2.00
3rd Gareth Jones Solo1140 2 2 2 4.00
4th Steve Lymn Swan1225 4 3 3 6.00
5th Duncan Bates Wayfarer1112 1 12 12 13.00
6th Marten Springett RS Vareo1071 3 12 12 15.00
7th Steve DeBoise Solo1143 12 12 4 16.00
8th Jan Webb Laser Pico SH (training sail)1403 12 4 12 16.00
9th Kim Maisey Topper1341 5 12 12 17.00
10th Cliff Harrison Topper Magna1175 12 12 7DNF 19.00
11th Harry Slatter Laser 4.71207 12 7DNF 12 19.00

Race 1 - Sunday 13th May 2018

Sunny, light wind coursetype 3 NO<>V 1/2 laps sailed

Handicap using PY

Helmsman Sail Crew Time Class H'cap Adj time Points
1st Duncan Bates 6288 34' 37'' Wayfarer 1112 31' 8'' 1
2nd Gareth Jones 4177 36' 55'' Solo 1140 32' 23'' 2 discarded
3rd Marten Springett 521 38' 39'' RS Vareo 1071 36' 5'' 3
4th Steve Lymn 27 Julia Lymn 47' 14'' Swan 1225 38' 33'' 4 discarded
5th Kim Maisey 32947 1h 25' 10'' Topper 1341 1h 3' 31'' 5

Race 2 - Sunday 13th May 2018

Abandoned - no wind - not raced

Race 3 - Sunday 20th May 2018

light variable wind SSE course type 3 ^<><>O 2/3 laps sailed

Handicap using PY

Helmsman Sail Crew Time Class H'cap Adj time Points
1st Roger Herbert 10222 Gill Herbert 17' 5'' Wayfarer 1102 15' 30'' 1
2nd Gareth Jones 4177 19' 11'' Solo 1143 16' 47'' 2
3rd Steve Lymn 27 Julia Lymn 21' 4'' Swan 1225 17' 12'' 3
4th Jan Webb 555 32' 5'' Laser Pico SH (training sail) 1403 22' 52'' 4
5th Harry Slatter Laser 4.7 1207 7 DNF
- Peter Hayward 365 Emma Gabbani RS 200 1046 - OOD

Race 4 - Sunday 20th May 2018

light variable wind course type 4 ^<><>O 2/3 laps sailed

Handicap using PY

Helmsman Sail Crew Time Class H'cap Adj time Points
1st Roger Herbert 10222 Gill Herbert 16' 47'' Wayfarer 1102 15' 14'' 1
2nd Gareth Jones 4177 18' 16'' Solo 1143 15' 59'' 2
3rd Steve Lymn 27 Julia Lymn 24' 34'' Swan 1225 20' 3'' 3
4th Steve DeBoise 3679 22' 58'' Solo 1143 20' 6'' 4
5th Cliff Harrison 3054 Topper Magna 1175 7 DNF
- Peter Hayward 365 Emma Gabbani RS 200 1046 - OOD

If more than one class of boat is sailed by one helmsman in a series, the boat in the first race will be shown in the series table.

© Brading Haven Yacht Club MMXII.   Racing software by Island Webservices.