Brading Haven Yacht Club burgee

Brading Haven Yacht Club

- join our club, join the fun...
Embankment Road, St Helens, Isle of Wight, PO33 1XQ Tel: 01983 872289 Email:office@bhyc.org.uk
RYA Training Centre RYA Onboard

Evening Series Handicap (2019)

Total entries in series: 18
Number raced: 7 out of 8
Number of discards: 3. Discarded points are scored through.

Helm Class H'cap R1 R2 R3 R4 R5 R6 R8 Points
1st Sam Steward Laser Radial1145 19 1 2 1 1 19 1 4.00
2nd Duncan Bates Wayfarer1102 1 3 1 19 6 1 4 6.00
3rd Grainne Andrews Laser Pico SH (training sail)1363 6DNF 19 3 19 4 5 19 18.00
4th Martyn Davies Solo1143 19 2 19 2 2 19 19 25.00
5th Gareth Jones Solo1143 2 19 19 19 19 3 3 27.00
6th Kristian Schafer Laser 4.71207 19 19 19 3 8 19 2 32.00
7th Ben Donald Laser1099 19 4 4 19 19 19 5 32.00
8th Roger Herbert Wayfarer1102 3 19 19 19 19 19 6 47.00
9th Stuart Gummer Devoitte D-Zero1029 19 19 19 19 19 2 19 59.00
10th Polly Schafer Swan1290 19 19 19 19 3 19 19 60.00
11th Linda Briant Swan1290 4 19 19 19 19 19 19 61.00
11th Jonathan Plumtree Hartley H12 Race1290 19 19 19 19 19 4 19 61.00
13th Richard Coleman Laser1099 19 19 19 19 5 19 19 62.00
14th Sarah Gabbani Laser Pico SH (training sail)1363 19 6DNF 19 19 19 19 19 63.00
14th Jonathan Hoare National 12*1064 19 19 19 19 19 6 19 63.00
16th Jan Webb Laser Pico SH (training sail)1363 19 19 19 19 7 19 19 64.00
17th Colin Simmons Merlin-rocket980 19 19 19 19 19 19 8DNF 65.00
18th Neil Hilson 4201105 19 19 19 19 9 19 19 66.00

Race 1 - Sunday 28th April 2019

Race Officer Anne Barlow. AROs Ian Thomson Light NW F3 dropping. 7 C Calm No Sun Course GDOX2H(P)

Handicap using PY

Helm Sail Crew Time Laps Class H'cap Adj time Points
1st Duncan Bates 6288 ed 45' 55'' 1 Wayfarer 1102 41' 40'' 1
2nd Gareth Jones 4177 50' 18'' 1 Solo 1143 44' 0'' 2
3rd Roger Herbert 10222 Gill Herbert 53' 28'' 1 Wayfarer 1102 48' 31'' 3
4th Linda Briant 11 william morris 1h 8' 24'' 1 Swan 1290 53' 1'' 4
5th Grainne Andrews 25 Laser Pico SH (training sail) 1363 6 DNF

Race 2 - Monday 27th May 2019

Handicap using PY

Helm Sail Crew Time Laps Class H'cap Adj time Points
1st Sam Steward 1h 2' 20'' 1 Laser 4.7 1207 51' 39'' 1
2nd Martyn Davies 5267 1h 2' 12'' 1 Solo 1143 54' 25'' 2
3rd Duncan Bates 6288 ed 1h 2' 40'' 1 Wayfarer 1102 56' 52'' 3
4th Ben Donald 192716 1h 2' 45'' 1 Laser 1099 57' 6'' 4
5th Sarah Gabbani Laser Pico SH (training sail) 1363 6 DNF

Race 3 - Tuesday 11th June 2019

Handicap using PY

Helm Sail Crew Time Laps Class H'cap Adj time Points
1st Duncan Bates 6288 ed 38' 33'' 1 Wayfarer 1102 34' 59'' 1
2nd Sam Steward 41' 35'' 1 Laser Radial 1145 36' 19'' 2 discarded
3rd Grainne Andrews 25 50' 50'' 1 Laser Pico SH (training sail) 1363 37' 18'' 3
4th Ben Donald 192716 41' 9'' 1 Laser 1099 37' 27'' 4

Race 4 - Wednesday 26th June 2019

RO Ian Thomson ARO Polly Schafer

Handicap using PY

Helm Sail Crew Time Laps Class H'cap Adj time Points
1st Sam Steward 34' 7'' 1 Laser 4.7 1207 28' 16'' 1
2nd Martyn Davies 5267 33' 13'' 1 Solo 1143 29' 4'' 2
3rd Kristian Schafer 36' 0'' 1 Laser 4.7 1207 29' 50'' 3

Race 5 - Thursday 11th July 2019

Handicap using PY

Helm Sail Crew Time Laps Class H'cap Adj time Points
1st Sam Steward 213537 49' 43'' 1 Laser 4.7 1207 41' 11'' 1
2nd Martyn Davies 5267 50' 10'' 1 Solo 1143 43' 53'' 2
3rd Polly Schafer 11 linda briant 58' 48'' 1 Swan 1290 45' 35'' 3
4th Grainne Andrews 25 1h 2' 20'' 1 Laser Pico SH (training sail) 1363 45' 44'' 4
5th Richard Coleman 508 50' 28'' 1 Laser 1099 45' 55'' 5
6th Duncan Bates 6288 50' 41'' 1 Wayfarer 1102 46' 0'' 6 discarded
7th Jan Webb 555 1h 6' 52'' 1 Laser Pico SH (training sail) 1363 49' 4'' 7
8th Kristian Schafer Grace King 55' 24'' 1 420 1105 50' 8'' 8
9th Neil Hilson 1h 0' 48'' 1 420 1105 55' 1'' 9

Race 6 - Friday 26th July 2019

RO Chris Wilkinson ARO Noreen Finlay.

Handicap using PY

Helm Sail Crew Time Laps Class H'cap Adj time Points
1st Duncan Bates 6288 1h 19' 11'' 1 Wayfarer 1102 1h 11' 51'' 1
2nd Stuart Gummer 135 1h 15' 32'' 1 Devoitte D-Zero 1029 1h 13' 24'' 2
3rd Gareth Jones 4177 1h 26' 10'' 1 Solo 1143 1h 15' 23'' 3
4th Jonathan Plumtree 237 1h 50' 23'' 1 Hartley H12 Race 1290 1h 25' 34'' 4
5th Grainne Andrews 25 2h 1' 28'' 1 Laser Pico SH (training sail) 1363 1h 29' 7'' 5
6th Jonathan Hoare 42 1h 43' 53'' 1 National 12* 1064 1h 37' 38'' 6

Race 7

- not raced

Race 8 - Saturday 7th September 2019

RO In Thompson

Handicap using PY

Helm Sail Crew Time Laps Class H'cap Adj time Points
1st Sam Steward 213537 58' 11'' 1 Laser Radial 1145 50' 49'' 1
2nd Kristian Schafer 58' 50'' 1 Laser Radial 1145 51' 23'' 2
3rd Gareth Jones 4177 1h 0' 22'' 1 Solo 1143 52' 49'' 3
4th Duncan Bates 6288 58' 31'' 1 Wayfarer 1102 53' 6'' 4 discarded
5th Ben Donald 192716 59' 22'' 1 Laser 1099 54' 1'' 5
6th Roger Herbert 10222 Gill Herbert 1h 14' 12'' 1 Hawk 20 1117 1h 6' 26'' 6
7th Colin Simmons 3478 Merlin-rocket 980 8 DNF

If more than one class of boat is sailed by one helmsman in a series, the boat in the first race will be shown in the series table.

© Brading Haven Yacht Club MMXII.   Racing software by Island Webservices.