Brading Haven Yacht Club burgee

Brading Haven Yacht Club

- join our club, join the fun...
Embankment Road, St Helens, Isle of Wight, PO33 1XQ Tel: 01983 872289 Email:office@bhyc.org.uk
RYA Training Centre RYA Onboard

Autumn Series Handicap (2019)

Total entries in series: 18
Number raced: 7 out of 12
Number of discards: 3. Discarded points are scored through.

Helm Class H'cap R1 R2 R3 R4 R5 R6 R11 Points
1st Peter Hayward RS 2001046 2 4 3 2 1 1 2 6.00
2nd Sam Steward Laser Radial1145 3 1 19 19 2 19 1 7.00
3rd Kristian Schafer Laser Radial1145 4 2 19 19 3 2 19 11.00
4th Roger Herbert Wayfarer1102 19 19 1 1 19 19 5 26.00
5th Colin Simmons Merlin-rocket980 19 19 4 3 7DNS 19 19 33.00
6th Ben Donald Laser1099 19 19 2 6DNF 19 19 19 46.00
7th Tim Wiggins Europe1141 5 3 19 19 19 19 19 46.00
8th Chris Sproat RS 2001046 1 8 19 19 19 19 19 47.00
9th Arthur Farley Laser Radial1145 19 19 19 19 7RAF 4RAF 19 49.00
10th Jonathan Plumtree Hartley H12 Race1290 6 5 19 19 19 19 19 49.00
11th John Gabbani RS Feva Xl1240 19 19 6DNF 6DNS 19 19 19 50.00
12th Anne Barlow Swan1290 7 7 19 19 19 19 19 52.00
13th Linda Briant Swan1290 9 6 19 19 19 19 19 53.00
14th Grace King Laser Radial1145 8 10DNS 19 19 19 19 19 56.00
15th Stuart Gummer Devoitte D-Zero1029 19 19 19 19 19 19 3 60.00
16th Thomas Wilson RS 2001046 19 19 19 19 19 19 4 61.00
17th A Metcalfe RS Feva S with Jib1275 19 19 19 19 19 19 6 63.00
18th Freddie Death Terra1438 19 19 19 19 7DNS 19 19 64.00

Race 1 - Sunday 1st September 2019

Handicap using PY

Helm Sail Crew Time Laps Class H'cap Adj time Points
1st Chris Sproat Gerogina Burke 56' 26'' 1 RS 200 1046 53' 57'' 1
2nd Peter Hayward 365 Sarah Gabbani 56' 39'' 1 RS 200 1046 54' 10'' 2 discarded
3rd Sam Steward 1h 3' 16'' 1 Laser Radial 1145 55' 15'' 3
4th Kristian Schafer 1h 3' 31'' 1 Laser Radial 1145 55' 28'' 4
5th Tim Wiggins 1h 3' 37'' 1 Europe 1141 55' 45'' 5
6th Jonathan Plumtree 237 1h 15' 10'' 1 Hartley H12 Race 1290 58' 16'' 6
7th Anne Barlow 637 Estelle Rayment 1h 15' 11'' 1 Swan 1290 58' 17'' 7
8th Grace King 1h 8' 54'' 1 Laser Radial 1145 1h 0' 10'' 8
9th Linda Briant Polly Schafer 1h 17' 52'' 1 Swan 1290 1h 0' 22'' 9

Race 2 - Sunday 1st September 2019

Handicap using PY

Helm Sail Crew Time Laps Class H'cap Adj time Points
1st Sam Steward 213537 29' 54'' 1 Laser Radial 1145 26' 7'' 1
2nd Kristian Schafer 30' 15'' 1 Laser Radial 1145 26' 25'' 2
3rd Tim Wiggins 31' 42'' 1 Europe 1141 27' 47'' 3
4th Peter Hayward 365 Sarah Gabbani 29' 20'' 1 RS 200 1046 28' 3'' 4 discarded
5th Jonathan Plumtree 237 36' 34'' 1 Hartley H12 Race 1290 28' 21'' 5
6th Linda Briant Polly Schafer 36' 43'' 1 Swan 1290 28' 28'' 6
7th Anne Barlow 637 Estelle Rayment 36' 58'' 1 Swan 1290 28' 39'' 7
8th Chris Sproat Gerogina Burke 30' 0'' 1 RS 200 1046 28' 41'' 8
9th Grace King 13537 Laser Radial 1145 10 DNS

Race 3 - Saturday 14th September 2019

RO Chris Wilkinson ARO Linda Briant Wind NNE F2-3 course 1 EBO weather fine/sunny

Handicap using PY

Helm Sail Crew Time Laps Class H'cap Adj time Points
1st Roger Herbert 10222 Gill Herbert 1h 13' 49'' 1 Wayfarer 1102 1h 6' 59'' 1
2nd Ben Donald 192716 1h 18' 21'' 1 Laser 1099 1h 11' 18'' 2
3rd Peter Hayward 14883 Sarah Gabbani 1h 8' 34'' 1 Fireball 952 1h 12' 1'' 3 discarded
4th Colin Simmons 34 Y. Ellis 1h 17' 38'' 1 Merlin-rocket 980 1h 19' 13'' 4
5th John Gabbani 10 jack rann RS Feva Xl 1240 6 DNF

Race 4 - Saturday 14th September 2019

RO Chris Wilkinson ARO Linda Briant course 1 EBO wind NNE F2-3 weather fine/sunny

Handicap using PY

Helm Sail Crew Time Laps Class H'cap Adj time Points
1st Roger Herbert 10222 Gill Herbert 32' 37'' 1 Wayfarer 1102 29' 36'' 1
2nd Peter Hayward 14883 Sarah Gabbani 31' 51'' 1 Fireball 952 33' 27'' 2
3rd Colin Simmons 34 Y. Ellis 41' 24'' 1 Merlin-rocket 980 42' 15'' 3
4th Ben Donald 192716 Laser 1099 6 DNF
4th John Gabbani 10 jack rann RS Feva Xl 1240 6 DNS

Race 5 - Sunday 22nd September 2019

#ONY 3laps force 4/5

Handicap using PY

Helm Sail Crew Time Laps Class H'cap Adj time Points
1st Peter Hayward 14883 william morris 34' 42'' 3 Fireball 952 36' 27'' 1
2nd Sam Steward 213537 42' 4'' 3 Laser Radial 1145 36' 44'' 2
3rd Kristian Schafer 42' 15'' 3 Laser Radial 1145 36' 54'' 3
4th Colin Simmons 34 Y. Ellis Merlin-rocket 980 7 DNS
4th Arthur Farley Laser 1099 7 RAF
4th Freddie Death Terra 1438 7 DNS

Race 6 - Sunday 22nd September 2019

#ONY 3 laps force 4/5

Handicap using PY

Helm Sail Crew Time Laps Class H'cap Adj time Points
1st Peter Hayward 14883 william morris 37' 10'' 3 Fireball 952 39' 2'' 1
2nd Kristian Schafer 44' 46'' 3 Laser Radial 1145 39' 6'' 2
3rd Arthur Farley Laser Radial 1145 4 RAF

Race 7 - Sunday 29th September 2019

- not raced

Race 8 - Sunday 29th September 2019

- not raced

Race 9 - Sunday 13th October 2019

- not raced

Race 10 - Sunday 13th October 2019

- not raced

Race 11

RO Martin Davies, ARO Grainne Andrews

Handicap using PY

Helm Sail Crew Time Laps Class H'cap Adj time Points
1st Sam Steward 213537 1h 28' 6'' 3 Laser 4.7 1207 1h 12' 59'' 1
2nd Peter Hayward 14883 Matt Yorke 1h 9' 33'' 3 Fireball 952 1h 13' 3'' 2
3rd Stuart Gummer 1h 17' 23'' 3 Devoitte D-Zero 1029 1h 15' 12'' 3
4th Thomas Wilson 313 Millie Wilson 1h 20' 39'' 3 RS 200 1046 1h 17' 6'' 4
5th Roger Herbert 10222 Gill Herbert 1h 27' 47'' 3 Wayfarer 1102 1h 19' 39'' 5
6th A Metcalfe 12 F Mackay Blair 1h 45' 6'' 3 RS Feva S with Jib 1275 1h 22' 26'' 6

Race 12 - Sunday 20th October 2019

- not raced

If more than one class of boat is sailed by one helmsman in a series, the boat in the first race will be shown in the series table.

© Brading Haven Yacht Club MMXII.   Racing software by Island Webservices.