Brading Haven Yacht Club burgee

Brading Haven Yacht Club

- join our club, join the fun...
Embankment Road, St Helens, Isle of Wight, PO33 1XQ Tel: 01983 872289 Email:office@bhyc.org.uk
RYA Training Centre RYA Onboard

Autumn Series Handicap (2018)

Total entries in series: 25
Number raced: 6 out of 8
Number of discards: 2. Discarded points are scored through.

Helm Class H'cap R1 R2 R3 R4 R7 R8 Points
1st Peter Hayward RS 2001046 1 1 1OOD 1OOD 1OOD 1OOD 4.00
2nd Sam Steward Laser Radial1142 2 2 26 26 1 2 7.00
3rd Grainne Andrews Laser Pico SH (training sail)1403 26 26 1 1 5 5 12.00
4th Kristian Schafer Laser Radial1142 4 4 26 26 2 3 13.00
5th Roger Herbert Wayfarer1102 3 3 26 26 4 4 14.00
6th Stuart Gummer Devoitte D21029 26 26 2 9DNF 3 1 15.00
7th Graham Andrews RS 2001046 6 5 5.50OOD 5.50OOD 5.50OOD 5.50OOD 21.50
8th Anne Barlow Swan1290 10 8 4 3 26 26 25.00
9th Marten Springett RS Vareo1090 12 6 26 26 9OOD 9OOD 36.00
10th Gareth Jones Solo1143 5 26 26 26 6 6 43.00
11th Polly Schafer Swan1290 8OOD 8OOD 26 26 8 26 50.00
12th Chris Sproat RS 2001046 26 26 0OOD 0OOD 26 26 52.00
13th John Carter Wayfarer1102 11 26 26 26 9 8 54.00
14th Ben Andrews RS 2001046 26 26 5 2 26 26 59.00
15th Lambert RS 2001046 26 26 3 9DNF 26 26 64.00
16th Paul Smith Swan1290 26 26 26 26 7 7 66.00
17th Sarah Gabbani Laser 4.71207 9 7 26 26 26 26 68.00
18th Grace King Laser Pico SH (training sail)1403 7 10 26 26 26 26 69.00
19th Jemima Plumtree rs Quest1130 14 9 26 26 26 26 75.00
20th Nicholas Ventris Laser Pico SH (training sail)1403 18DNF 12 26 26 26 26 82.00
21st Henry Landon RS Feva Xl1240 8 26 26 26 26 26 86.00
22nd Steve DeBoise Solo1143 26 26 26 26 26 9 87.00
23rd Nick G Laser Pico SH (training sail)1403 26 11 26 26 26 26 89.00
24th Harry Slatter Laser 4.71207 13 26 26 26 26 26 91.00
25th John Gabbani Laser Pico C (training sails)1408 18DNF 26 26 26 26 26 96.00

Race 1 - Sunday 2nd September 2018

Force 2/3 course type 1 YBD

Handicap using PY

Helm Sail Crew Time Laps Class H'cap Adj time Points
1st Peter Hayward 365 Emma Gabbani 58' 26'' 1 RS 200 1046 55' 52'' 1 discarded
2nd Sam Steward 1h 5' 3'' 1 Laser Radial 1142 56' 58'' 2
3rd Roger Herbert 10222 Gill Herbert 1h 4' 1'' 1 Wayfarer 1102 58' 5'' 3
4th Kristian Schafer 1h 7' 34'' 1 Laser Radial 1142 59' 10'' 4
5th Gareth Jones 4177 1h 9' 39'' 1 Solo 1143 1h 0' 56'' 5
6th Graham Andrews 2382 Granne Andrews 1h 5' 15'' 1 RS 200 1046 1h 2' 23'' 6 discarded
7th Grace King 1h 37' 49'' 1 Laser Pico SH (training sail) 1403 1h 9' 43'' 7
8th Henry Landon 3230 Peter Landon 1h 30' 15'' 1 RS Feva Xl 1240 1h 12' 47'' 8
9th Sarah Gabbani 1h 27' 58'' 1 Laser 4.7 1207 1h 12' 53'' 9
10th Anne Barlow 637 Ian Thomson 1h 35' 1'' 1 Swan 1290 1h 13' 39'' 10
11th John Carter 10150 Ken Nye 1h 22' 54'' 1 Wayfarer 1102 1h 15' 14'' 11
12th Marten Springett 521 1h 24' 17'' 1 RS Vareo 1090 1h 17' 19'' 12
13th Harry Slatter 1h 34' 49'' 1 Laser 4.7 1207 1h 18' 33'' 13
14th Jemima Plumtree Jonathan Plumtree 1h 33' 35'' 1 rs Quest 1130 1h 22' 49'' 14
15th John Gabbani 4 jack rann Laser Pico C (training sails) 1408 18 DNF
15th Nicholas Ventris Laser Pico SH (training sail) 1403 18 DNF
- Polly Schafer 11 Swan 1290 8 OOD

Race 2 - Sunday 2nd September 2018

Force 2/3 course type 1 Y<>N

Handicap using PY

Helm Sail Crew Time Laps Class H'cap Adj time Points
1st Peter Hayward 365 Emma Gabbani 27' 21'' 3 RS 200 1046 26' 9'' 1 discarded
2nd Sam Steward 30' 22'' 3 Laser Radial 1142 26' 35'' 2
3rd Roger Herbert 10222 Gill Herbert 30' 35'' 3 Wayfarer 1102 27' 45'' 3
4th Kristian Schafer 32' 31'' 3 Laser Radial 1142 28' 28'' 4
5th Graham Andrews 2382 Granne Andrews 32' 14'' 3 RS 200 1046 30' 49'' 5
6th Marten Springett 521 34' 31'' 3 RS Vareo 1090 31' 40'' 6
7th Sarah Gabbani 39' 31'' 3 Laser 4.7 1207 32' 44'' 7
8th Anne Barlow 637 Ian Thomson 42' 13'' 3 Swan 1290 32' 44'' 8
9th Jemima Plumtree Jonathan Plumtree 39' 55'' 3 rs Quest 1130 35' 19'' 9
10th Grace King 48' 59'' 2 Laser Pico SH (training sail) 1403 52' 22'' 10
11th Nick G 49' 2'' 2 Laser Pico SH (training sail) 1403 52' 25'' 11
12th Nicholas Ventris 53' 13'' 2 Laser Pico SH (training sail) 1403 56' 54'' 12
- Polly Schafer 11 Swan 1290 8 OOD

Race 3 - Sunday 9th September 2018

force 4 course #<>GN average laps 2/3 laps sailed

Handicap using PY

Helm Sail Crew Time Laps Class H'cap Adj time Points
1st Grainne Andrews 25 36' 10'' 2 Laser Pico SH (training sail) 1403 38' 40'' 1
2nd Stuart Gummer 41' 4'' 3 Devoitte D2 1029 39' 55'' 2
3rd Lambert Leen 42' 3'' 3 RS 200 1046 40' 12'' 3
4th Anne Barlow 637 linda briant 35' 48'' 2 Swan 1290 41' 38'' 4
5th Ben Andrews Pip Andrews 46' 24'' 3 RS 200 1046 44' 22'' 5
- Chris Sproat Georgina Burke RS 200 1046 - OOD
- Peter Hayward 365 Emma Gabbani RS 200 1046 1 OOD
- Graham Andrews 2382 RS 200 1046 5.50 OOD discarded

Race 4 - Sunday 9th September 2018

gusty force 4 course #<>GN average laps 2/3 laps sailed

Handicap using PY

Helm Sail Crew Time Laps Class H'cap Adj time Points
1st Grainne Andrews 25 50' 3'' 3 Laser Pico SH (training sail) 1403 35' 40'' 1
2nd Ben Andrews Pip Andrews 40' 22'' 3 RS 200 1046 38' 35'' 2
3rd Anne Barlow 637 linda briant 33' 49'' 2 Swan 1290 39' 19'' 3
4th Lambert Leen RS 200 1046 9 DNF
4th Stuart Gummer Devoitte D2 1029 9 DNF
- Chris Sproat Georgina Burke RS 200 1046 - OOD
- Peter Hayward 365 Emma Gabbani RS 200 1046 1 OOD
- Graham Andrews 2382 Granne Andrews RS 200 1046 5.50 OOD

Race 5 - Sunday 23rd September 2018

sailed as a Barts Bash fun race - not raced

Race 6 - Sunday 16th September 2018

sailed as a Barts Bash fun race - not raced

Race 7 - Sunday 30th September 2018

NW force 3 course type 4 NO#V

Handicap using PY

Helm Sail Crew Time Laps Class H'cap Adj time Points
1st Sam Steward 46' 47'' 3 Laser Radial 1142 40' 58'' 1
2nd Kristian Schafer 48' 25'' 3 Laser Radial 1142 42' 24'' 2
3rd Stuart Gummer 43' 56'' 3 Devoitte D-Zero 1029 42' 42'' 3
4th Roger Herbert 10222 Gill Herbert 47' 47'' 3 Wayfarer 1102 43' 22'' 4
5th Grainne Andrews 25 41' 52'' 2 Laser Pico SH (training sail) 1403 44' 46'' 5
6th Gareth Jones 4177 51' 21'' 3 Solo 1143 44' 56'' 6
7th Paul Smith 10 Sara Smith 40' 12'' 2 Swan 1290 46' 45'' 7
8th Polly Schafer 11 40' 21'' 2 Swan 1290 46' 55'' 8
9th John Carter 10150 Ken Nye 51' 52'' 3 Wayfarer 1102 47' 4'' 9
- Peter Hayward 365 Emma Gabbani RS 200 1046 1 OOD
- Graham Andrews 2382 Granne Andrews RS 200 1046 5.50 OOD
- Marten Springett 521 RS Vareo 1090 9 OOD

Race 8 - Sunday 30th September 2018

NW force 2/3 course type 4 ^O#V

Handicap using PY

Helm Sail Crew Time Laps Class H'cap Adj time Points
1st Stuart Gummer 39' 54'' 3 Devoitte D-Zero 1029 38' 47'' 1
2nd Sam Steward 44' 19'' 3 Laser Radial 1142 38' 48'' 2
3rd Kristian Schafer 45' 10'' 3 Laser Radial 1142 39' 33'' 3
4th Roger Herbert 10222 Gill Herbert 43' 41'' 3 Wayfarer 1102 39' 38'' 4
5th Grainne Andrews 25 37' 52'' 2 Laser Pico SH (training sail) 1403 40' 29'' 5
6th Gareth Jones 4177 31' 48'' 2 Solo 1143 41' 44'' 6
7th Paul Smith 10 Sara Smith 36' 35'' 2 Swan 1290 42' 32'' 7
8th John Carter 10150 Ken Nye 31' 47'' 2 Wayfarer 1102 43' 16'' 8
9th Steve DeBoise 3679 35' 15'' 2 Solo 1143 46' 16'' 9
- Peter Hayward 365 Emma Gabbani RS 200 1046 1 OOD
- Graham Andrews 2382 Granne Andrews RS 200 1046 5.50 OOD
- Marten Springett 521 RS Vareo 1090 9 OOD

If more than one class of boat is sailed by one helmsman in a series, the boat in the first race will be shown in the series table.

© Brading Haven Yacht Club MMXII.   Racing software by Island Webservices.