Brading Haven Yacht Club burgee

Brading Haven Yacht Club

- join our club, join the fun...
Embankment Road, St Helens, Isle of Wight, PO33 1XQ Tel: 01983 872289 Email:office@bhyc.org.uk
RYA Training Centre RYA Onboard

Summer Series Handicap (2019)

Total entries in series: 16
Number raced: 7 out of 8
Number of discards: 3. Discarded points are scored through.

Helm Class H'cap R1 R3 R4 R5 R6 R7 R8 Points
1st Peter Hayward RS 2001046 1 2 1 17 17 2 1 5.00
2nd Sam Steward Laser Radial1145 3 1 2 1 1 8DNF 8DNS 5.00
3rd Kristian Schafer Laser Radial1145 2 6 4 2 5DNS 17 17 13.00
4th Grainne Andrews Laser 4.71207 4.50OOD 4.50OOD 4.50OOD 17 17 5 4 17.50
5th Anne Barlow Swan1290 17 5 6 17 17 4 3 18.00
6th Chris Sproat RS 2001046 4 17 17 17 17 1 8DNS 30.00
7th Karl Schafer Laser Radial1145 5 3 5 17 17 17 17 30.00
8th Roger Herbert Wayfarer1102 11DNF 4 3 17 17 17 17 35.00
9th Stuart Gummer Devoitte D-Zero1029 17 17 17 17 17 3 2 39.00
10th Jonathan Plumtree Hartley H12 Race1290 17 17 17 3 2 17 17 39.00
11th Grace King Laser 4.71207 17 17 17 4 5DNS 17 17 43.00
12th Jan Webb Laser Pico SH (training sail)1363 17 17 17 17 17 6 8DNS 48.00
13th Amelia Hickmott Laser Radial1145 6 8 17 17 17 17 17 48.00
14th Linda Briant Swan1290 17 7 7 17 17 17 17 48.00
15th Steve DeBoise Solo1143 7 17 17 17 17 17 17 58.00
16th Pip Andrews Laser Radial1145 11DNF 17 17 17 17 17 17 62.00

Race 1 - Sunday 2nd June 2019

RO Grainne Andrews ARO Graham Andrews F4 / 5 SW Course P # <> G Y

Handicap using PY

Helm Sail Crew Time Laps Class H'cap Adj time Points
1st Peter Hayward 365 william morris 42' 17'' 3 RS 200 1046 40' 25'' 1
2nd Kristian Schafer 207686 47' 0'' 3 Laser Radial 1145 41' 3'' 2
3rd Sam Steward 213537 47' 14'' 3 Laser Radial 1145 41' 15'' 3 discarded
4th Chris Sproat 267 Georgina Burke 44' 25'' 3 RS 200 1046 42' 28'' 4
5th Karl Schafer GBR 49' 52'' 3 Laser Radial 1145 43' 33'' 5
6th Amelia Hickmott 156424 37' 14'' 2 Laser Radial 1145 48' 47'' 6
7th Steve DeBoise 3679 38' 32'' 2 Solo 1143 50' 34'' 7
8th Roger Herbert 10222 Gill Herbert Wayfarer 1102 11 DNF
8th Pip Andrews 163521 Laser Radial 1145 11 DNF
- Grainne Andrews Laser 4.7 1207 4.50 OOD

Race 2 - Sunday 2nd June 2019

- not raced

Race 3 - Sunday 9th June 2019

Handicap using PY

Helm Sail Crew Time Laps Class H'cap Adj time Points
1st Sam Steward 213537 48' 23'' 2 Laser Radial 1145 42' 15'' 1
2nd Peter Hayward 365 william morris 44' 28'' 2 RS 200 1046 42' 31'' 2 discarded
3rd Karl Schafer GBR 49' 34'' 2 Laser Radial 1145 43' 17'' 3
4th Roger Herbert 10222 Gill Herbert 48' 12'' 2 Wayfarer 1102 43' 44'' 4
5th Anne Barlow 637 Ian Thomson 57' 9'' 2 Swan 1290 44' 18'' 5
6th Kristian Schafer 207686 51' 4'' 2 Laser Radial 1145 44' 36'' 6 discarded
7th Linda Briant 1h 1' 13'' 2 Swan 1290 47' 27'' 7
8th Amelia Hickmott 156424 32' 41'' 1 Laser Radial 1145 57' 5'' 8
- Grainne Andrews Laser 4.7 1207 4.50 OOD

Race 4 - Sunday 9th June 2019

Handicap using PY

Helm Sail Crew Time Laps Class H'cap Adj time Points
1st Peter Hayward 365 william morris 25' 43'' 1 RS 200 1046 24' 35'' 1
2nd Sam Steward 213537 28' 56'' 1 Laser Radial 1145 25' 16'' 2
3rd Roger Herbert 10222 Gill Herbert 27' 56'' 1 Wayfarer 1102 25' 21'' 3
4th Kristian Schafer 207686 30' 50'' 1 Laser Radial 1145 26' 56'' 4
5th Karl Schafer GBR 31' 15'' 1 Laser Radial 1145 27' 18'' 5
6th Anne Barlow 637 36' 6'' 1 Swan 1290 27' 59'' 6
7th Linda Briant 37' 13'' 1 Swan 1290 28' 51'' 7
- Grainne Andrews Laser 4.7 1207 4.50 OOD

Race 5 - Sunday 16th June 2019

RO John Carter

Handicap using PY

Helm Sail Crew Time Laps Class H'cap Adj time Points
1st Sam Steward 213537 53' 1'' 4 Laser 4.7 1207 43' 55'' 1
2nd Kristian Schafer 207686 53' 2'' 4 Laser 4.7 1207 43' 56'' 2
3rd Jonathan Plumtree 237 49' 15'' 3 Hartley H12 Race 1290 50' 54'' 3
4th Grace King 205712 46' 54'' 3 Laser 4.7 1207 51' 49'' 4

Race 6 - Sunday 16th June 2019

RO John Carter

Handicap using PY

Helm Sail Crew Time Laps Class H'cap Adj time Points
1st Sam Steward 213537 24' 20'' 1 Laser 4.7 1207 20' 10'' 1
2nd Jonathan Plumtree 237 34' 18'' 1 Hartley H12 Race 1290 26' 35'' 2
3rd Kristian Schafer 207686 Laser Radial 1145 5 DNS
3rd Grace King 205712 Laser 4.7 1207 5 DNS

Race 7 - Sunday 23rd June 2019

RO Stuart Schofield

Handicap using PY

Helm Sail Crew Time Laps Class H'cap Adj time Points
1st Chris Sproat 267 Georgina Burke 44' 16'' 3 RS 200 1046 42' 19'' 1
2nd Peter Hayward 365 william morris 45' 3'' 3 RS 200 1046 43' 4'' 2
3rd Stuart Gummer 46' 13'' 3 Devoitte D-Zero 1029 44' 55'' 3
4th Anne Barlow 637 linda briant 41' 1'' 2 Swan 1290 47' 42'' 4
5th Grainne Andrews 163521 45' 23'' 2 Laser 4.7 1207 56' 24'' 5 discarded
6th Jan Webb 555 36' 10'' 1 Laser Pico SH (training sail) 1363 1h 19' 36'' 6
7th Sam Steward 213537 Laser 4.7 1207 8 DNF discarded

Race 8 - Sunday 23rd June 2019

Stuart Schofield

Handicap using PY

Helm Sail Crew Time Laps Class H'cap Adj time Points
1st Peter Hayward 365 william morris 13' 44'' 1 RS 200 1046 13' 8'' 1
2nd Stuart Gummer 14' 14'' 1 Devoitte D-Zero 1029 13' 50'' 2
3rd Anne Barlow 637 linda briant 19' 44'' 1 Swan 1290 15' 18'' 3
4th Grainne Andrews 27' 29'' 1 Laser 4.7 1207 22' 46'' 4
5th Chris Sproat 267 Georgina Burke RS 200 1046 8 DNS
5th Sam Steward 213537 Laser 4.7 1207 8 DNS discarded
5th Jan Webb 555 Laser Pico SH (training sail) 1363 8 DNS

If more than one class of boat is sailed by one helmsman in a series, the boat in the first race will be shown in the series table.

© Brading Haven Yacht Club MMXII.   Racing software by Island Webservices.