Brading Haven Yacht Club burgee

Brading Haven Yacht Club

- join our club, join the fun...
Embankment Road, St Helens, Isle of Wight, PO33 1XQ Tel: 01983 872289 Email:office@bhyc.org.uk
RYA Training Centre RYA Onboard

Frostbite (Sun) Handicap (2019)

Total entries in series: 14
Number raced: 5 out of 5
Number of discards: 2. Discarded points are scored through.

Helm Class H'cap R1 R2 R3 R4 R5 Points
1st Sam Steward Laser Radial1145 1 1 6DNF 1 2 3.00
2nd Kristian Schafer Laser Radial1145 3 4 1 5 1 5.00
3rd Martyn Davies Solo1143 4 2 2 2 3 6.00
4th M Wilson RS 2001046 15 7 3 6 5 14.00
5th Grace King Laser Radial1145 6 6 15 7 4 16.00
6th Roger Herbert Wayfarer1102 15 3 15 15 3OOD 21.00
7th Tim Wiggins Europe1141 15 5 15 3 15 23.00
8th Stuart Gummer Devoitte D-Zero1029 5 15 15 4 15 24.00
9th Colin Simmons Merlin-rocket + 10990 8 9 8.33OOD 8 15 24.33
10th Peter Hayward RS 2001046 2 13RAF 15 15 15 30.00
11th Graham Andrews Laser1099 7 8 15 15 15 30.00
12th Chris Wilkinson Flying 15 2701-34001030 10RAF 10OOD 15 15 15 35.00
13th John Carter Swan1290 15 15 15 10RAF 15 40.00
14th Gareth Jones Scow1600 15 13RAF 15 15 15 43.00

Race 1 - Sunday 27th October 2019

Race Officer J Carter. Wind F2 NNW. Cold but sunny. Course \/, +, <>, \/ x2.

Handicap using PY

Helm Sail Crew Time Laps Class H'cap Adj time Points
1st Sam Steward 213535 59' 1'' 1 Laser Radial 1145 51' 33'' 1
2nd Peter Hayward 365 Sarah Gabbani 54' 12'' 1 RS 200 1046 51' 49'' 2
3rd Kristian Schafer 207686 59' 31'' 1 Laser Radial 1145 51' 59'' 3
4th Martyn Davies 5267 59' 47'' 1 Solo 1143 52' 18'' 4 discarded
5th Stuart Gummer 135 54' 27'' 1 Devoitte D-Zero 1029 52' 55'' 5
6th Grace King 13535 1h 1' 51'' 1 Laser Radial 1145 54' 1'' 6
7th Graham Andrews 163521 1h 0' 31'' 1 Laser 1099 55' 4'' 7
8th Colin Simmons 3478 1h 5' 57'' 1 Merlin-rocket + 10 990 1h 6' 37'' 8
9th Chris Wilkinson 3358 Polly Schafer Flying 15 2701-3400 1030 10 RAF

Race 2 - Sunday 3rd November 2019

RO Chris Wilkinson ARO Noreen Finlay

Handicap using PY

Helm Sail Crew Time Laps Class H'cap Adj time Points
1st Sam Steward 213535 1h 42' 56'' 1 Laser Radial 1145 1h 29' 54'' 1
2nd Martyn Davies 5267 1h 42' 47'' 1 Solo 1143 1h 29' 55'' 2
3rd Roger Herbert 10222 Gill Herbert 1h 39' 38'' 1 Wayfarer 1102 1h 30' 25'' 3
4th Kristian Schafer 207686 1h 49' 47'' 1 Laser Radial 1145 1h 35' 53'' 4 discarded
5th Tim Wiggins 1h 51' 57'' 1 Europe 1141 1h 38' 7'' 5
6th Grace King 13535 1h 54' 48'' 1 Laser Radial 1145 1h 40' 16'' 6
7th M Wilson 69208 Tom Wilson
Ollie Wilson
1h 45' 22'' 1 RS 200 1046 1h 40' 44'' 7 discarded
8th Graham Andrews 163521 1h 54' 42'' 1 Laser 1099 1h 44' 22'' 8
9th Colin Simmons 3478 1h 45' 17'' 1 Merlin-rocket + 10 990 1h 46' 21'' 9 discarded
10th Peter Hayward 365 william morris Fireball 952 13 RAF
10th Gareth Jones 4177 Scow 1600 13 RAF
- Chris Wilkinson 3358 Polly Schafer Flying 15 2701-3400 1030 10 OOD

Race 3 - Sunday 10th November 2019

RO Anne Barlow ARO Ian Thomson

Handicap using PY

Helm Sail Crew Time Laps Class H'cap Adj time Points
1st Kristian Schafer 207686 41' 12'' 1 Laser 4.7 1207 34' 8'' 1
2nd Martyn Davies 5267 39' 53'' 1 Solo 1143 34' 54'' 2
3rd M Wilson 313 Tom Wilson
Ollie Wilson
48' 55'' 1 RS 200 1046 46' 46'' 3
4th Sam Steward 213535 Laser Radial 1145 6 DNF discarded
- Colin Simmons 3478 Merlin-rocket + 10 990 8.33 OOD

Race 4 - Sunday 17th November 2019

RO Anne Barlow ARO Ian Thomson NNE F3

Handicap using PY

Helm Sail Crew Time Laps Class H'cap Adj time Points
1st Sam Steward 213535 1h 18' 8'' 1 Laser Radial 1145 1h 8' 14'' 1
2nd Martyn Davies 5267 1h 19' 5'' 1 Solo 1143 1h 9' 11'' 2
3rd Tim Wiggins 374 1h 21' 43'' 1 Europe 1141 1h 11' 37'' 3
4th Stuart Gummer 135 1h 13' 50'' 1 Devoitte D-Zero 1029 1h 11' 45'' 4
5th Kristian Schafer 207686 1h 23' 11'' 1 Laser Radial 1145 1h 12' 39'' 5 discarded
6th M Wilson 313 Tom Wilson
Ollie Wilson
1h 16' 5'' 1 RS 200 1046 1h 12' 44'' 6
7th Grace King 13535 1h 23' 30'' 1 Laser Radial 1145 1h 12' 56'' 7 discarded
8th Colin Simmons 3478 1h 21' 27'' 1 Merlin-rocket + 10 990 1h 22' 16'' 8
9th John Carter 21 Swan 1290 10 RAF

Race 5 - Sunday 1st December 2019

RO Roger Herbert

Handicap using PY

Helm Sail Crew Time Laps Class H'cap Adj time Points
1st Kristian Schafer 207686 57' 6'' 1 Laser 4.7 1207 47' 18'' 1
2nd Sam Steward 213535 57' 12'' 1 Laser 4.7 1207 47' 23'' 2 discarded
3rd Martyn Davies 5267 55' 43'' 1 Solo 1143 48' 45'' 3 discarded
4th Grace King 13535 1h 4' 34'' 1 Laser 4.7 1207 53' 30'' 4
5th M Wilson 313 Tom Wilson
Ollie Wilson
58' 9'' 1 RS 200 1046 55' 36'' 5
- Roger Herbert 10222 Gill Herbert Wayfarer 1102 3 OOD

If more than one class of boat is sailed by one helmsman in a series, the boat in the first race will be shown in the series table.

© Brading Haven Yacht Club MMXII.   Racing software by Island Webservices.