Brading Haven Yacht Club burgee

Brading Haven Yacht Club

- join our club, join the fun...
Embankment Road, St Helens, Isle of Wight, PO33 1XQ Tel: 01983 872289 Email:secretary@bhyc.org.uk
RYA Training Centre RYA Onboard

Autumn Series Handicap (2020)

Total entries in series: 20
Number raced: 5 out of 6
Number of discards: 2. Discarded points are scored through.

Helm Class H'cap R1 R2 R3 R5 R6 Points
1st Martyn Davies Solo1143 1 1 21 2 1 3.00
2nd Kristian Schafer Laser Radial1145 3 6 1 21 21 10.00
3rd Thomas Wilson RS 2001046 5 3 21 6 4 12.00
4th Roger Herbert Flying 15 2701-34001030 21 4 5 5 5 14.00
5th Ben Willows RS 2001046 21 21 3 1 11DNS 15.00
6th Freddie Death Laser 4.71207 21 9 21 8 6 23.00
7th Fergal Finlay Laser Radial1145 2 21 2 21 21 25.00
8th Chris Martin Laser1099 21 21 21 3 2 26.00
9th Colin Simmons Flying 15 2701-34001030 21 7 8 11RAF 11DNS 26.00
10th Sarah Gabbani Laser Radial1145 21 21 21 4 3 28.00
11th Crisso Smallman Wanderer1190 21 5 9 21 21 35.00
12th Jan Day Hawk 201117 21 21 21 9 7 37.00
13th Cliff Harrison Flying 15 2701-34001030 21 11 6 21 21 38.00
14th Jonathan Hoare Hadron H21034 21 21 21 7 11DNS 39.00
15th Arthur Farley Laser1099 21 2 21 21 21 44.00
16th Gabe Davies Laser 4.71207 4 21 21 21 21 46.00
16th Grace King Laser Radial1145 21 21 4 21 21 46.00
18th Alex Day Hawk 201117 21 21 7 21 21 49.00
19th Rufus Wood Laser II1085 21 8 21 21 21 50.00
20th John Carter Swan1290 21 10 21 21 21 52.00

Race 1 - Saturday 19th September 2020

Handicap using PY

Helm Sail Crew Time Laps Class H'cap Adj time Points
1st Martyn Davies 5267 1h 30' 21'' 1 Solo 1143 1h 19' 3'' 1
2nd Fergal Finlay 577 1h 31' 20'' 1 Laser Radial 1145 1h 19' 46'' 2
3rd Kristian Schafer 1h 32' 7'' 1 Laser Radial 1145 1h 20' 27'' 3
4th Gabe Davies 6913 1h 39' 43'' 1 Laser 4.7 1207 1h 22' 37'' 4
5th Thomas Wilson Millie Wilson 1h 33' 45'' 1 RS 200 1046 1h 29' 38'' 5

Race 2 - Saturday 3rd October 2020

Handicap using PY

Helm Sail Crew Time Laps Class H'cap Adj time Points
1st Martyn Davies 5267 1h 16' 18'' 1 Solo 1143 1h 6' 45'' 1
2nd Arthur Farley 1h 14' 38'' 1 Laser 1099 1h 7' 55'' 2
3rd Thomas Wilson 1h 15' 15'' 1 RS 200 1046 1h 11' 56'' 3
4th Roger Herbert 10222 1h 15' 38'' 1 Flying 15 2701-3400 1030 1h 13' 26'' 4
5th Crisso Smallman 1h 28' 27'' 1 Wanderer 1190 1h 14' 20'' 5
6th Kristian Schafer 1h 26' 7'' 1 Laser Radial 1145 1h 15' 13'' 6
7th Colin Simmons 3478 1h 17' 41'' 1 Flying Fifteen >3400 1015 1h 16' 32'' 7
8th Rufus Wood 1h 24' 36'' 1 Laser II 1085 1h 17' 58'' 8
9th Freddie Death 1h 35' 4'' 1 Laser 4.7 1207 1h 18' 46'' 9
10th John Carter 21 1h 43' 42'' 1 Swan 1290 1h 20' 23'' 10
11th Cliff Harrison 3054 1h 32' 3'' 1 Flying 15 2701-3400 1030 1h 29' 22'' 11

Race 3 - Saturday 10th October 2020

Handicap using PY

Helm Sail Crew Time Laps Class H'cap Adj time Points
1st Kristian Schafer 1h 0' 8'' 1 Laser Radial 1145 52' 31'' 1
2nd Fergal Finlay 577 1h 1' 39'' 1 Europe 1141 54' 2'' 2
3rd Ben Willows 56' 45'' 1 RS 200 1046 54' 15'' 3
4th Grace King 1h 2' 59'' 1 Laser Radial 1145 55' 0'' 4
5th Roger Herbert 3358 56' 50'' 1 Flying 15 2701-3400 1030 55' 11'' 5
6th Cliff Harrison 3054 1h 0' 50'' 1 Flying 15 2701-3400 1030 59' 4'' 6
7th Alex Day 576 1h 6' 58'' 1 Hawk 20 1117 59' 57'' 7
8th Colin Simmons 3478 1h 2' 20'' 1 Flying 15 2701-3400 1030 1h 0' 31'' 8
9th Crisso Smallman 1h 18' 19'' 1 Wanderer 1190 1h 5' 49'' 9

Race 4

- not raced

Race 5 - Saturday 17th October 2020

RO GRAINNE ANDREWS

Handicap using PY

Helm Sail Crew Time Laps Class H'cap Adj time Points
1st Ben Willows 46' 2'' 1 RS 200 1046 44' 1'' 1
2nd Martyn Davies 5267 50' 58'' 1 Solo 1143 44' 35'' 2 discarded
3rd Chris Martin 159278 49' 48'' 1 Laser 1099 45' 19'' 3
4th Sarah Gabbani 52' 37'' 1 Laser Radial 1145 45' 57'' 4
5th Roger Herbert 10222 47' 22'' 1 Flying 15 2701-3400 1030 45' 59'' 5 discarded
6th Thomas Wilson 313 50' 29'' 1 RS 200 1046 48' 16'' 6 discarded
7th Jonathan Hoare 6550 50' 51'' 1 Hadron H2 1034 49' 11'' 7
8th Freddie Death 58' 35'' 1 Laser 4.7 1207 48' 32'' 8
9th Jan Day 524 57' 44'' 1 Hawk 20 1117 51' 41'' 9
10th Colin Simmons 3478 Flying 15 2701-3400 1030 11 RAF discarded

Race 6 - Saturday 17th October 2020

RO Grainne Andrews

Handicap using PY

Helm Sail Crew Time Laps Class H'cap Adj time Points
1st Martyn Davies 5267 42' 18'' 1 Solo 1143 37' 0'' 1
2nd Chris Martin 159278 41' 39'' 1 Laser 1099 37' 54'' 2
3rd Sarah Gabbani 44' 36'' 1 Laser Radial 1145 38' 57'' 3
4th Thomas Wilson 313 40' 55'' 1 RS 200 1046 39' 7'' 4
5th Roger Herbert 10222 41' 38'' 1 Flying 15 2701-3400 1030 40' 25'' 5
6th Freddie Death 55' 43'' 1 Laser 4.7 1207 46' 10'' 6
7th Jan Day 524 54' 3'' 1 Hawk 20 1117 48' 23'' 7
8th Colin Simmons 3478 Flying 15 2701-3400 1030 11 DNS
8th Ben Willows RS 200 1046 11 DNS
8th Jonathan Hoare 6550 Hadron H2 1034 11 DNS

If more than one class of boat is sailed by one helmsman in a series, the boat in the first race will be shown in the series table.

© Brading Haven Yacht Club MMXII.   Racing software by Island Webservices.